Indywidualne wkładki ortopedyczne - dla kogo?

Indywidualne wkładki ortopedyczne powstają jako odpowiedź na potrzeby dzieci i dorosłych, u których stopy stanowią ważny element w układzie ruchu. Zacznijmy od początku dla kogo są wkładki ortopedyczne na miarę? Stopy jako element podporowy są niezbędne do prawidłowego chodu, biegu, podtrzymują nas podczas stania, ruchu i uprawiania sportu. Wkładki do butów na zamówienie powstają by wspomóc leczenie wad postawy, stanowią wsparcie stóp przy dużych przeciążeniach, są również profilaktyką gdy mamy podejrzenie powstania wad i zniekształceń u dzieci.

Wkładki ortopedyczne na zamówienie poprzedza komputerowe badanie stóp, które wykonuje fizjoterapeuta. Badanie składa się z trzech części: badanie statyczne na platformie podobaroskowej, które pokazuje nacisk stóp na podłoże, badanie dynamiczne w chodzie i skan stóp w celu odkrycia kolejnych przeciążeń. Fizjoterapeuta dokonuje wnikliwej analizy i dobiera w razie potrzeby odpowiednie zaopatrzenie ortopedyczne, razem z technikiem ortopedą projektują wkładki i wybierają materiały. Wkładki ortopedyczne dla dzieci na płaskostopie czy koślawość w zależności od rozmiaru stopy i wielkości wady wykonywane są na miejscu lub na odlewie gipsowym, obie metody dają stu procentową pewność, że wkładki są idealnie dopasowane. Często do gabinetu zgłaszają się rodzice, którzy chcieliby otrzymać dla swoich pociech wkładki ortopedyczne na koślawość kolan jednak tutaj sytuacja jest bardziej skomplikowana, ponieważ nie zawsze przyczyna jest w stopie, a na przykład w stawie biodrowym, jedynie doświadczony terapeuta potrafi wykonać badanie i przede wszystkim dobrze je zinterpretować. Gdy po badaniu fizjoterapeuta zaleci indywidualne wkładki ortopedyczne - cena oraz skąd ona wynika przedstawiona jest pacjentowi aby miał świadomość produktu, który nabywa.

Różnice cenowe pomiędzy wkładką seryjną a indywidualną są spore i wynikają właśnie z indywidualności, jakości materiału czy idealnego rozłożenia obciążeń.

U osób dorosłych wkładki są wykonywane w zależności od potrzeb do sportu lub zdiagnozowanych schorzeń. W przypadku gdy mamy do czynienia z chorobą i pacjent zgłasza się od lekarza z prośbą wkładki ortopedyczne płaskostopie poprzeczne to naszym zadaniem jest dowiedzieć się gdzie są dolegliwości bólowe, od kiedy i jak często, projektując wkładki zawsze kierujemy się szczegółowym wywiadem przeprowadzonym z pacjentem. Podobna sytuacja jest wtedy gdy pacjent poprosi o wkładki ortopedyczne na halluksy, jednak tu mamy zawężone pole działanie, ponieważ pewnych zmian już nie można cofnąć, ale można działać aby się nie pogłębiały i przywrócić pacjentowi komfort chodzenia.

Reasumując nie szukajmy odpowiedzi w internecie tylko zgłośmy się do specjalisty, on z pewnością doradzi i pokieruje procesem leczenia.

Partnerzy

  • Stanley-Med Sklep Medyczny
  • Allianz
  • Pzu
  • Mondial Assistance
  • Klub Kobiet Przedsiębiorczych
  • Karta rodziny dużej
  • Miejsce przyjazne seniorom
  • Warta Poznań