Wrastające paznokcie

Wrastające paznokcie

Gabinet podologiczny to miejsce, do którego pacjenci bardzo często zgłaszają się z problemem wrastających paznokci. Dolegliwość ta polega na wrastaniu bocznej krawędzi paznokcia pod skórę. Zazwyczaj problem ten pojawia się w dużym paluchu, ale zdarza się również, że dotyczy pozostałych palców. W efekcie wrastania pojawia się zaczerwienienie, stan zapalny, dotkliwy ból, a w stanach zaawansowanych również ropa i krew. Pacjenci zmagający się z problemem wrastających paznokci próbują poradzić sobie domowymi sposobami, które często prowadzą do zaostrzenia stanu zapalnego. Do gabinetu podologicznego zgłaszają się w momencie kiedy stan jest już bardzo poważny. W tym wypadku leczenie bywa długotrwałe i czasami wymaga nawet interwencji chirurga. Dlatego też nie warto zwlekać z wizytą w gabinecie podologicznym.  W początkowym stadium wrastania paznokcia, podolog może szybko i bezboleśnie rozwiązać nasz problem. Wróćmy jednak do samego problemu wrastających paznokci.

Przyczyny wrastania paznokci:

 • Twarda i sucha skóra wałów paznokciowych. Latem kiedy nasze stopy są wystawione na działanie czynników zewnętrznych skóra stóp jest narażona na przesuszenie. Rosnący paznokieć nie może przebić się przez twardą skórę i zaczyna wrastać. Zimą natomiast wiele godzin spędzamy w obuwiu, które nie zawsze jest dobrze dobrane. Zbyt ciasne obuwie i ciągły ucisk na paznokcie również mogą powodować ich wrastanie.
 • Nieprawidłowe obcinanie paznokci – obcinanie na półokrągło. Zbyt mocne wycinanie boków paznokcia jest bardzo częstą przyczyną wrastania paznokci. Skóra wałów paznokciowych narasta szybciej niż paznokieć. Rosnący paznokieć zderza się z narośniętą skórą i nie ma szansy się przez nią przebić. W rezultacie zaczyna w nią wrastać. Obcinając paznokcie pamiętamy aby robić to „na prosto” i sprawdzać czy na bokach nie zostały żadne zadziory, które mogą powodować wrastanie.

prawidlowe obcinanie paznokci

 

 • Źle dobrane obuwie. Obuwie, które jest zbyt ciasne, za małe lub ma zbyt wąskie czubki może przyczyniać się do powstawania problemu wrastających paznokci.
 • Urazy mechaniczne.Częstą przyczyną wrastania paznokci są również urazy mechaniczne. Sytuacje kiedy nasz paznokieć ulegnie uszkodzeniu, np. pęknięciu, złamaniu lub przedziurawieniu. W takich sytuacjach warto jak najszybciej wykonać rekonstrukcję uszkodzonego paznokcia, która zapobiegnie jego wrastaniu.
 • Niewyleczona grzybica paznokci. Paznokieć, który jest zainfekowany grzybicą staje się coraz słabszy, często podlega deformacjom i urazom mechanicznym. W rezultacie rośnie wolniej niż skóra wałów paznokciowych i zaczyna w nią wrastać.
 • Nadwaga również jest częstą przyczyną wrastania paznokci. Stopy osób z nadwagą są większe i szersze niż osób z prawidłową masą ciała. Standardowe obuwie jest zbyt ciasne i uciska palce i paznokcie. Może to prowadzić do powstawania deformacji.

Co robić w kiedy mamy problem z wrastającymi paznokciami?

Niewątpliwie zawsze warto zwrócić się do specjalisty i skorzystać z konsultacji podologicznej. Podczas konsultacji zostanie zdiagnozowany problem jego stan zaawansowania, wdrożone leczenie i zalecone postępowanie domowe.

W umiarkowanych stanach zapalnych zostaną zalecone odpowiednie płyny zmiękczające oraz pielęgnacja domowa. W stanach bardziej zaawansowanych zalecona zostanie korekcja wrastających paznokci w postaci korekcji kształtu i założenia klamry plastikowej lub metalowej. Bardzo zaawansowane stany zapalne leczone są we współpracy a lekarzem chirurgiem lub dermatologiem.

Korekcja wrastających paznokci odbywa się poprzez:

 • Odpowiednie obcięcie i opiłowanie paznokcia,
 • Założenie tamponady nasączonej środkiem przeciwzapalnym,
 • Założenie klamry na paznokieć. W zależności od stopnia i miejsca wrastania paznokcia podolog zakłada plastikowe klamry korekcyjna lub metalowe. Obie metody są bezbolesne i prowadzą do całkowitego wyleczenia.

Wrastający paznokieć to nie tylko problem jednego palca. Wrastanie paznokcia jest bardzo bolesne. Kiedy odczuwamy silny ból staramy się mniej obciążać chorą stopę i zmieniamy przez to sposób chodzenia. Pojawiają się wtedy kolejne problemy. W miejscach, które nadmiernie będziemy obciążać mogą pojawić się odciski i modzele. Nierównomierne obciążanie ciała może również doprowadzić do przeciążenia zdrowej nogi i odczuwania bólu stawów skokowych i kolan a nawet dolegliwości bólowych w kręgosłupie. W sytuacji kiedy przez dłuższy czas zmagamy się z problemem wrastających paznokci warto wykonać komputerowe badania stóp, aby sprawdzić czy nie przeciążamy nadmiernie zdrowej kończyny. Indywidualne wkładki do butów pomogą nam w rozwiązaniu nierównomiernego obciążania ciała.

Pamiętajmy również o tym, że systematyczna specjalistyczna pielęgnacja stóp pozwali nam cieszyć się zdrowymi stopami przez całe życie. Warto więc raz na dwa miesiące udać się do podologa, który wykona pedicure podologiczny. Zabieg podologiczny składa się z prawidłowego obcięcia paznokci, usunięciu zrogowaciałego naskórka, usunięciu niewielkich modzeli i odcisków oraz zastosowaniu profesjonalnych kosmetyków i udzielaniu informacji jak dbać o stopy w domu. Poznaj 4 zasady prawidłowej pielęgnacji stóp w domu ...

Zauważyłeś na swoich stopach zmiany skórne, koloru paznokci, kształtu paznokci lub odczuwasz dolegliwości bólowe, nie zwlekaj i umów się na konsultację do podologa. Wczesne rozpoczęcie profesjonalnego leczenia zapewnia szybkie jego zakończenie.

Umów się na konsultację z podologiem wypełniając formularz kontaktowy.

 

Zadzwoń do nas +48 61 649 05 55

lub

Umów się na wizytę

Partnerzy

 • Stanley-Med Sklep Medyczny
 • Allianz
 • Pzu
 • Mondial Assistance
 • RemediuM Sylwia Piotrowska
 • Klub Kobiet Przedsiębiorczych
 • Karta rodziny dużej
 • Miejsce przyjazne seniorom