Po co komu indywidualne wkładki do butów?

Innowacyjna manufaktura dla zdrowych stóp

    Wielu są znane indywidualne wkładki do obuwia. Takie klejone na miejscu w sklepie obuwniczym, medycznym czy sportowym. Szybko i wygodnie – choć przez chwilę, ponieważ już po kilku dniach, tygodniach użytkowania zaczynają się problemy. Nawracający ból stóp, łydek, otarcia, wrażenie jakby coś przeszkadzało w bucie. Często wówczas uznajemy, że wkładki nic nie dały.

 

Wkładki dla sportowców

     Każdy sportowiec i osoby aktywne zawodowo miały choć jedne takie wkładki i wrażenia po nich przeróżne. Dlaczego? Bo się rozklejają, psują, pękają, peloty odpadają itp. I co wówczas? Bierzemy wkładki i idziemy do sklepu z reklamacją. Tam słyszymy, że to normalne i wkładki należy przetopić, nagrzać, przykleić ponownie i dalej użytkować.

Po tygodniu, dwóch problem wraca i wyciągamy z butów wkładki za 350 zł i szukamy pomocy. Bardzo często naprawa takiej wkładki nie jest wcale prosta, ponieważ okazuje się, że robione niby indywidualne wkładki w niczym nie pomaga, a wręcz może powodować kontuzje.  

 

Haluksy, palce młoteczkowate

    I jak w przypadku sportowców kilkudniowa przerwa w treningu na nic znacząco nie wpływa, to osoby z problemem:

  • haluksów,
  • palców młoteczkowatych,
  • nawracającymi odciskami,
  • modzelami,
  • z ranami cukrzycowymi,
  • z problemami reumatycznymi,
  • poważnym płaskostopiem poprzecznym czy podłużnym.

Nie mogą sobie zrobić kilku dni przerwy w chodzeniu, w pracy czy ogólnym funkcjonowaniu.

Jak było kiedyś?

Dawno, dawno temu buty były od początku do końca wykonywane przez szewców. Każda stopa inna i dzięki temu fachowiec projektował od początku do końca obuwie dla klienta. Dziś, aby ulżyć w dolegliwościach bólowych i aby poprawić komfort aktywności fizycznych, zapobiegać kontuzjom i poprawiać wyniki w bieganiu projektowane i wykonywane są indywidualne wkładki do obuwia.

Projektowane wkładki? Czemu służą?

Aby stworzyć coś indywidualnego to powinno to być dopasowane idealnie do przyszłego właściciela. Każda nasza stopa jest inna. Przekonać się można o tym nie raz kupując buty, że jeden but jest idealny a w drugim zawsze coś nie pasuje. Dlatego też robienie wkładek wymaga projektu.


Aby zaprojektować wkładkę wykonane powinno być co najmniej 4 etapowe badanie komputerowe stóp:

  1. Na początku powinny zostać poddane ocenie stawy skokowe i kolanowe. Fizjoterapeuta powinien  sprawdzić m.in. stan oraz ruchomość stawów.
  2. Następnie na platformie podobaroskopowej ocenie poddane jest obciążenie obu stron ciała. Dzięki temu widać czy ciężar noszą obie nogi czy być może jedna jest mocniej obciążana. 
  3. Na tej samej platformie przechodzi się jeszcze kilka razy, aby zobaczyć jak zachowują się stopy podczas chodzenia. Dzięki temu badaniu ocenia się motorykę chodu czyli przetaczanie się stopy od pięty po palce oraz bardzo istotny moment wybicia.
  4. Na zakończenie wykonywane jest zdjęcie na podoskanerze, dzięki któremu widać obraz podeszwowy stopy wraz z występującymi odciskami i modzelami.


Badanie stóp i co dalej? 

Dzięki wynikom badania przybliżamy się do rozwiązania problemu bólu stóp. Jeśli stopy są płaskie czyli mamy tzw. płaskostopie to wówczas aby pozbyć się dolegliwości bólowych należy miejsca zbyt przyległe do podłoża stosownie wysoko podnieść.

Jeśli na stopach znajdują się modzele, odciski czy problemy natury skórnej warto skontaktować się również z podologiem.

Wynik komputerowego badania statycznego (czyli w trakcie stania) oraz dynamicznego (czyli w trakcie chodzenia) jest analizowany i weryfikowany, a następnie wraz z odciskiem stopy w specjalnej piance przekazywane do warsztatu.

To właśnie tu tworzy się od początku do końca osobno dla lewej i prawej stopy  wkładka.    

Dlaczego warto poczekać na indywidualne wkładki nieco dłużej niż 15 minut?

Stworzenie wkładki indywidualnej wysokiej jakości czyli na podstawie odlewu gipsowego w połączeniu z wynikami badań komputerowych stóp i wywiadu z fizjoterapeutą trwa około tygodnia a nawet dwa.

Oczywiście istnieją modele wkładek, które nie wymagają odlewu i dzięki temu mogą być wykonane szybciej np. do butów na obcasie.  Osoby:

  • po amputacjach palców,
  • z problemami cukrzycowymi,
  • z problemami reumatoidalnymi.

Często potrzebują bardzo wyszukanych rozwiązań w projekcie wkładki dlatego też czas może ulec wydłużeniu.

Propozycja dla Pań

Wkładki do butów na obcasie. Płaskie, wygodne i niwelujące uczucie ciężkich nóg oraz zwiększają amortyzację podczas chodzenia dzięki czemu stopy i nogi nie są narażone na zwiększone obciążenie obcasem.

Czy drożej znaczy lepiej?

Nie zawsze i o tym zapewne przekonał każdy z nas. Zanim dokonamy zakupu skonsultujmy się z osobami, które już używają np. dobrej jakości wkładek. Warto również zweryfikować ceny wkładek i czas oczekiwania na wyrób końcowy. Czas oczekiwania na wyroby indywidualne nie może być krótki, bo to oznacza, że jest to produkt klejony z gotowych, jednakowych komponentów.

Wybieraj najlepsze produkty. Zobacz jak powinny wyglądać najwyższej jakości wkładki indywidualne

Partnerzy

  • Stanley-Med Sklep Medyczny
  • Allianz
  • Pzu
  • Mondial Assistance
  • Klub Kobiet Przedsiębiorczych
  • Karta rodziny dużej
  • Miejsce przyjazne seniorom
  • Warta Poznań