Boczne przyparcie rzepki

Boczne przyparcie rzepki objawy i skuteczne leczenie

Odrobina anatomii

Staw kolanowy jest stawem bardzo złożonym. Oprócz stawu udowo–piszczelowego składa się on również ze stawu rzepkowo-udowego i to tam dochodzi do powstania patologi nazywanej bocznym przyparciem rzepki.


Budowa rzepki

Rzepka jest ważnym elementem stawu kolanowego, ponieważ dzięki niej możliwe jest przenoszenie dużych obciążeń dynamiczny działających na kolano. Niestety dlatego też jest narażona na duże przeciążenia.


Powstawanie przyparcia rzepki

Boczne przyparcie rzepki (ELPS – excessive lateral pressure syndrome) można zaobserwować gdy w trakcie ruchu przesuwa się ona nadmiernie na zewnątrz. Dochodzi wtedy do zwiększenia nacisku bocznej powierzchni stawowej rzepki na kłykieć boczny kości udowej. Powodem takiego nieprawidłowego toru ruchu rzepki może być nierównowaga w napięciu działających na nią mięśni. Powtarzający się niefizjologiczny ruch przyczynia się do uszkodzenia chrząstki stawowej i do zmian w troczkach rzepki, które utrzymują ją w prawidłowej pozycji. Rozciągnięciu ulegają troczki po stronie przyśrodkowej a przykurczowi troczki po stronie bocznej.


Kogo najczęściej dotyczy?

Do tego rodzaju patologi częściej dochodzi u osób aktywnych, usprawniająch sport – np. u biegaczy. Częstą przyczyna takiego stanu rzeczy jest osłabienie głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego uda, który odpowiedzialny jest między innymi za odpowiedni ruch rzepki do wewnątrz. Również osłabienie mięśni oddziałujących na stabilność miednicy podczas chodu ma niemały udział w powstawaniu tej patologii. Dodatkowo napięcie wszystkich struktur powodujących ruch rzepki na zewnątrz w tym pasma biodrowo – piszczelowego, nieprawidłowe ustawienie stóp, kolan czy miednicy może być czynnikiem wpływającym na rozwój bocznego przyparcia rzepki.

Przesunięcie rzepki w kolanie - objawy

Najczęstszym objawem towarzyszącym temu schorzeniu jest ból i sztywność kolana w jego przednim przedziale. Pojawia się on szczególnie podczas długiego siedzenia, kucania czy chodzenia po schodach.


Leczenie- zespół bocznego przyparcia rzepki

Leczenie bocznego przyparcia rzepki w pierwszej kolejności obejmuje odpowiednie postępowanie fizjoterapeutyczne. Rehabilitacja bocznego przyparcia rzepki- Zabiegi fizykalne w połączeniu z odpowiednimi ćwiczeniami przywracającymi prawidłowy balans w funkcjonowaniu mięśni mających wpływ na rzepkę jak i na postawę ciała nierzadko pozwalają na całkowite pozbycie się problemu. Działaniem dodatkowym chroniącym staw może być ustawienie rzepki w odpowiedniej pozycji za pomocą plastrów kinesiology taping. Jeśli postępowania zachowawcze nie przyniesie odpowiednich efektów można zastosować zabieg chirurgiczny. W zależności od przyczyny bocznego przyparcia polega on na odtworzeniu prawidłowego napięcia troczków przyśrodkowych lub nacięciu troczków bocznych lub też zmiany położenia przyczepu więzadła rzepki. Bez względu na rodzaj zastosowanego leczenia ćwiczenia rehabilitacyjne zawsze są nieodzowną częścią procesu leczenia.

 

 

Partnerzy

  • Stanley-Med Sklep Medyczny
  • Allianz
  • Pzu
  • Mondial Assistance
  • Klub Kobiet Przedsiębiorczych
  • Karta rodziny dużej
  • Miejsce przyjazne seniorom
  • Warta Poznań