Jak zadbać o stopy?

Jak zadbać o stopy?

Domowy poradnik pacjenta

Po zakończonym zabiegu podologicznym, wielu pacjentów pyta:

 1. Kiedy przyjść na kolejna wizytę?
 2. Jak pielęgnować stopy w domu?

Zacznijmy od pierwszego pytania – kiedy przyjść na kolejną wizytę u Podologa.

Nie ma jednej odpowiedzi dla każdego, częstotliwość zabiegów podologicznych zależy od pacjenta. Każdy pacjent jest indywidualny i ma inne potrzeby. Przyjmuje się, że zabieg podologiczny powinien być wykonywany regularnie raz w miesiącu, ale zależy to głównie od  problemów z jakimi pacjent się boryka i czasami niezbędne są częstsze wizyty. Po każdej wizycie podpowiadamy pacjentowi kiedy powinien przyjść na kolejny zabieg oraz jak pielęgnować stopy w domu.

Jak pielęgnować stopy w domu?

Codzienna pielęgnacja stóp wcale nie jest taka trudna i czasochłonna. Wystarczy pozytywne nastawienie i kilka minut dziennie, a można połączyć przyjemne z pożytecznym.

Poznaj 4 zasady codziennej pielęgnacji stop:

1. Odpowiednie obuwie

Pamiętajmy, że większość część dnia spędzamy nosząc obuwie. Tak samo ważne jest obuwie, w którym chodzimy na zewnątrz jak i te, które nosimy w domu lub pracy. W rzeczywistości to w obuwiu domowym lub roboczym spędzamy najwięcej czasu, dlatego też warto zadbać o jego jakość. Buty noszone na co dzień muszą być przede wszystkim wygodne oraz:

 • wykonane z miękkich i naturalnych, przewiewnych materiałów zarówno wewnątrz jak i z zewnątrz,
 • nie powinny być zupełnie płaskie, podeszwa pod piętą powinna być grubsza niż pod przodostopiem, obcas powinien być wysokości od 1,5 do 5 cm,
 • podeszwa powinna być szeroka i stabilna,
 • w butach pełnych zapiętek powinien być wzmocniony, a w sandałach powinna być ukształtowana pięta, aby stabilizować stopę,
 • mieć podwyższony nosek oraz szeroki przód tak, aby zapewnić swobodę palcom stopy.

buty

 

Pamiętajmy o regularnym myciu stóp oraz ich dokładnym wycieraniu wraz z przestrzeniami między palcami. Ciepła i wilgotna przestrzeń między palcami tworzy florę przyjazną powstawaniu i rozwojowi grzybów.

2. Relaks i odpoczynek

Nie zapominajmy o tym, aby nasze stopy w ciągu dnia miały chwile relaksu i odpoczynku od butów. Jeżeli tylko mamy możliwość to ściągajmy obuwie i wykonujmy prostą gimnastykę stóp, aby pobudzić krążenie i dać stopom odpocząć.

3. Codzienna kosmetyka

callusanPrzy codziennym myciu stóp, dobrze zrobi nam spiłowanie ich gruboziarnistą tarką (pięty, podeszwa i naskórek przy palcach).  Następnie w zależności od skóry nakładajmy kosmetyki przeznaczone do domowej pielęgnacji – kremy, lotiony lub pianki - w zależności od upodobań pacjenta.

Osoby posiadające bardzo suchą skórę i pękające pięty powinny smarować stopy przynajmniej dwa razy dziennie (rano i wieczorem) kosmetykami do bardzo suchej i pękającej skóry. Natomiast osoby borykające się z nadmierną potliwością stóp powinny stosować lekkie przeciwpotne kosmetyki oraz pudry. Warto zwrócić się do podologa o poradę w doborze odpowiednich kosmetyków dla naszych stop. Inne kosmetyki będziemy też stosować latem, a inne zimą.

UWAGA:

W warunkach domowych nie zaleca się używać ostrych narzędzi do ścinania naskórka, ponieważ możemy w łatwy sposób doprowadzić do powstania infekcji.

4. Zabiegi odżywcze

Raz w tygodniu zafundujmy naszym stopom domowe SPA - ok 40min. Wymoczmy stopy w swojej ulubionej soli lub też płynie przez ok. 10-15min (w ten sposób zmiękczymy naskórek). Następnie użyjmy peelingu, którym usuniemy  powierzchniowo martwy naskórek.

UWAGA:

Pamiętajmy aby samemu nie używać nożyków ani innych ostrych narzędzi do ścinania naskórka, gdyż możemy w łatwy sposób doprowadzić do infekcji.

Następnie obcinamy delikatnie paznokcie, uważając aby nie obciąć ich zbyt krótko gdyż możemy uszkodzić łożysko. W razie problemów z wrastaniem paznokcia zaleca się jak najszybsze zgłoszenie do podologa na konsultacje. Pamiętajmy że im wcześniej zgłosimy się z tym problemem do specjalisty to leczenie będzie szybsze i bezbolesne, a co za tym idzie również tańsze.

Dokładnie opiłowujemy paznokcie, wygładzając ich ostre krawędzie. Panie mogą pomalować paznokcie na ulubiony kolor, pamiętając aby najpierw położyć przeźroczystą bazę, która zapobiegnie powstaniu przebarwień paznokci podczas używania kolorowych lakierów. Na koniec zarówno Panie jaki i Panowie kończą SPA posmarowaniem stop odpowiednim dla nich kosmetykiem.

Dbanie o stopy wcale nie musi być trudne i czasochłonne. Wystarczy wyrobić sobie nawyk codziennej pielęgnacji oraz pamiętać o regularnych wizytach u podologa, a nie tylko wtedy kiedy pojawia się problem lub coś boli. Regularne wizyty zapobiegną powstawaniu bolesnych problemów.

Partnerzy

 • Stanley-Med Sklep Medyczny
 • Allianz
 • Pzu
 • Mondial Assistance
 • Klub Kobiet Przedsiębiorczych
 • Karta rodziny dużej
 • Miejsce przyjazne seniorom
 • Warta Poznań
 • Pzu