Dlaczego długotrwałe przyjmowanie pozycji siedzącej negatywnie wpływa na nasze zdrowie?

Z powodu bólu kręgosłupa cierpi coraz więcej osób. Statystyki mówią, że na bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej cierpi aż 80% społeczeństwa w krajach europejskich. Blisko 70% osób czynnych zawodowo wykonuje pracę w pozycji siedzącej. Problem bólu dotyczy coraz to młodszych osób.

Kręgosłup stanowi kolumnę, która jest rusztowaniem dla ciała, amortyzuje wstrząsy i obciążenia, chroni rdzeń kręgowy oraz zapewnia ruchomość.

Jak to wygląda w rzeczywistości?

W zależności od pozycji jaką przyjmujemy oraz od czynności jaką wykonujemy kręgosłup poddawany jest różnym obciążeniom. Obliczono obciążenia jakie przyjmuje 3 krąg lędźwiowy. W leżeniu na plecach, kiedy nogi ustawione są w pozycji krzesełkowej obciążenie kręgosłupa wynosi 25 kg, w pozycji stojącej 100 kg, a podczas siedzenia w wyprostowanymi plecami i podparciem pleców 140 kg, a gdy w pozycji siedzącej pochylimy się do przodu to obciążenie wynosi aż 170 kg! Postęp cywilizacyjny przyczynił się do tego, że mało czasu spędzamy aktywnie, co za tym idzie dużo siedzimy, a kręgosłup poddawany jest obciążeniom statycznym, które prowadzą do degeneracji struktur kostnych kręgosłupa. Od pozycji siedzącej najczęściej mamy dolegliwości w odcinku szyjmy i lędźwiowym.

W odcinku lędźwiowym często dochodzi do zniesienia lordozy lędźwiowej. Z reguły występują przeciążenia tkanek miękkich (mięśni oraz więzadeł) oraz struktur kostnych i krążków międzykręgowych. W wyniku przeciążeń występują dolegliwości bólowe kręgosłupa lędźwiowego i miednicy oraz promieniowania do kończyn dolnych.

W odcinku szyjnym również często można zaobserwować  zniesienie lordozy szyjnej. Zmianom w odcinku szyjmy często towarzyszą dysfunkcje obręczy barkowej. Powtarzające się wysunięcie głowy i barków do przodu oraz zaokrąglenie pleców w odcinku piersiowym może prowadzić do ograniczeń ruchomości, wystąpienia bólu, nieprawidłowego napięcia mięśni i więzadeł. Dalszymi konsekwencjami mogą być zmiany zwyrodnieniowe, uszkodzenie krążków międzykręgowych. Objawiać się to może bólem i zawrotami głowy, szumami usznymi, promieniowaniem do kończyn górnych oraz między łopatki.

Photogenica PHX132126626

Co powinniśmy robić?

Jeśli praca, obowiązki zmuszają nas do wielogodzinnej pozycji siedzącej starajmy się siedzieć prawidłowo:

- wysokość krzesła i blatu powinna być dostosowana do wzrostu,

- stopy ustawione równolegle oparte o podłoże,

- pośladki dosunięte do oparcia krzesła, odcinek lędźwiowy podparty,

- biodra ustawione wyżej niż kolana,

- podpór na przedramiona,

- pamiętajmy, aby nie wysuwać głowy do przodu,

- róbmy sobie częste przerwy, zmieniajmy pozycję,

- można ustawić sprzęt taki jak np. drukarka nieco dalej, aby być zmuszonym do wstania z krzesła jeśli czegoś potrzebujemy,

- zamiast krzesła można użyć dużej piłki, która angażuje mięśnie głębokie,

- w wolnej chwili uprawiajmy sport.

Partnerzy

  • Stanley-Med Sklep Medyczny
  • Allianz
  • Pzu
  • Mondial Assistance
  • Klub Kobiet Przedsiębiorczych
  • Karta rodziny dużej
  • Miejsce przyjazne seniorom
  • Warta Poznań