Ból ze strony stawu barkowego jest często występującą dolegliwością. Jego najczęstszą przyczyną są mikroprzeciążenia prowadzące do niewielkich urazów, otaczających staw, tkanek miękkich (kaletka, stożek rotatorów). Powstają one w trakcie codziennego użytkowania ręki czy w trakcie czynności sportowych wymagających dużego zaangażowania barku (siatkówka, sporty rzutne).
Podłożem bólu stawu barkowego mogą zmiany zwyrodnieniowe. Występują wraz z wiekiem w wyniku „zużywania się„ stawu choć zdarza się to rzadziej niż w innych stawach. Czasem ból barku może stanowić początek choroby reumatycznej ale rzadko stanowi on manifestację poważnych chorób narządowych, m.in. zawału serca czy guza płuca.
Budowa stawu barkowego
Przestrzeń podbarkowa znajduje się pod wyrostkiem barkowym. Jest to bardzo ważny obszar ponieważ znajdują się tam ścięgna mięśni zwanych stożkiem rotatorów oraz kaletki które umożliwiają płynne przesuwanie się struktur stawowych w trakcie podnoszenia ramienia.
Stożek rotatorów tworzą cztery mięśni otaczające staw ramienno-łopatkowy. Oprócz umożliwienia ruchów rotacyjnych, utrzymują one głowę kości ramiennej w prawidłowym położeniu w stosunku do łopatki.
Skąd się biorą kontuzje barku?
Jeśli wykonujemy częste ruchy z rękoma ponad głową (np. wieszanie zasłon, malowanie) możemy doprowadzić do ucisku ścięgien tych mięśni i ich uszkodzenia, a z czasem nawet zerwania.
Przeciążeniowe uszkodzenie stożka rotatorów rozpoczyna się od niewielkiego bólu, który narasta z czasem uniemożliwiając swobodny ruch. Powodem uszkodzenia stożka rotatorów mogą być również urazy, nawet niewielkie (np. przy nagłym szarpnięciu w trakcie jazdy tramwajem).
Jeśli dojdzie do „ciasnoty” w przestrzeni podbarkowej (w wyniku niewłaściwego działania mięśni lub powtarzalnych ruchów zgięcia i odwiedzenia powyżej 90 stopni), następuje zablokowanie ruchu wślizgiwania się kości ramiennej pod wyrostek barkowy. Może doprowadzić to do stanu zapalnego kaletki lub wytworzenia wyrośli kostnych i dalszych zmian degeneracyjnych.
Ból barku - co zrobić?
Ból towarzyszący zapaleniu kaletki jest bardzo ostry a ruchy ograniczone. W konsekwencji może dojść do uszkodzenia ścięgien stożka rotatorów i błędnego koła (uszkodzenia stożka – stan zapalny kaletki – uszkodzenie stożka). Kolejną przyczyną bólu barku może być uszkodzenie ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego. Ścięgno to biegnie pionowo w przedniej części ramiennego.
Ból towarzyszący uszkodzeniu występuje właśnie w tej okolicy i pojawia się zwłaszcza w trakcie ruchów przy zgiętym łokciu. Do zapalenia pochewki tego ścięgna dochodzi w przypadku jego uszkodzeń mechanicznych, a także w wyniku chorób zapalnych stawów. Bark zamrożony spowodowany jest obkurczeniem się torebki stawu ramiennego, przez co niemożliwe staje się wykonywanie pełnego zakresu ruchów.
Głównym objawem jest uczucie usztywnienia stawu, choć może wystąpić również ból. Jeśli odczuwamy ból w barku najlepiej niezwłocznie udać się do doświadczonego fizjoterapeuty, który wykona odpowiednie testy oraz zaplanuje plan powrotu do sprawności. Niekiedy niezbędne będzie wykonanie usg barku aby zobaczyć czy nie doszło do mikrouszkodzeń.
Zawał serca powodem bólu barku?
Do powstania barku zamrożonego może dojść w wyniku uszkodzenia struktur barku (najczęściej) lub z innych przyczyn także niezwiązanych ze stawem barkowym, np. wskutek zawału serca. Najczęściej dolegliwości powoli same ustępują, z reguły w ciągu 6–18 miesięcy.
Podstawą leczenia są odpowiednie ćwiczenia, czasem konieczne jest wykonanie wstrzyknięć steroidów, a także zastosowanie leków. Bólu barku nie należy, więc bagatelizować, ponieważ szybsze podjęcie terapii uchroni staw przed poważnymi konsekwencjami. Nawet mały ból może stanowić początek poważniejszej dysfunkcji. Zalecana jest wówczas konsultacja z kardiologiem oraz fizjoterapeutą.
Wizyta u ortopedy, fizjoterapeuty i radiologa
Ze względu na duże zróżnicowanie przyczyn powstawania bólu barku najlepiej zgłosić się do lekarza ortopedy. Lekarz na wizycie przeprowadzi dokładny wywiad i badanie a jeśli będzie taka potrzeba zleci odpowiednie badania obrazowe (Rentgen czy USG). Odpowiednia diagnoza pozwoli dobrać najlepszy sposób postępowania: leczenie farmakologiczne, fizykoterapię czy ćwiczenia.
Odpowiednie ćwiczenia zalecane przez fizjoterapeutę nie rzadko stanowią główną formę terapii barku. Ich regularne wykonywania zarówno leczy uszkodzone tkanki jak i przywraca odpowiedni ruch w stawie i pomaga zapobiegać nawrotowi dolegliwości.
Centrum Medyczne Stanley jest czynne:
od poniedziałku do piątku - 8:00 do 20:00
w soboty - 09:00 do 13:00.