USG jamy brzusznej - zalecenia
Badanie USG jamy brzusznej to jedno z podstawowych badań diagnostycznych. Dzięki takiemu badaniu możemy sprawdzić czy nasze narządy wewnętrzne są prawidłowej wielkości oraz czy nie ma w nim zmian, np. torbieli, guzów, naczyniaków i innych. Badanie USG jamy brzusznej warto wykonywać nie tylko wtedy kiedy odczuwamy dolegliwości bólowe, ale również jako kontrolne badanie przesiewowe. Regularnie wykonywane badanie USG jamy brzusznej pozwala na wczesne wykrycie zmian chorobowych co znacznie przyspiesza proces leczenia. Aby badanie było rzetelne i ukazywało wyraźny obraz należy się do niego odpowiednio przygotować.
Dieta przed badaniem USG
Przygotowanie do USG jamy brzusznej warto rozpocząć już dzień przed badaniem. Jednym z podstawowych zaleceń jest dieta lekkostrawna przed badaniem USG. Nie każdy jednak wie co to oznacza i co można jeść przed usg jamy brzusznej, a czego raczej unikać. A więc dieta lekkostrawna oznacza wykluczenie z naszych posiłków takich produktów jak: groch, fasola, tłuste mięsa i sosy, kapusta, alkohol, napoje gazowane oraz wszystkie inne produkty, które powodują u nas wzdęcia. Warto też dzień przed badaniem zastosować leki eliminujące wzdęcia, np. Espumisna / Esputicon lub węgiel medyczny. Środki te należy przyjąć zgodnie z zalecaniami zawartymi w ulotce informacyjnej dołączonej do leków.
Ultrasonografia jamy brzusznej powinna być wykonywana na czczo. Co to jednak oznacza? Ile godzin przez usg jamy brzusznej nie można jeść?
Należy przestać jeść oraz pić kawy, alkoholu i napojów gazowanych minimum 5 godzin przez badaniem. W tym czasie należy pić wodę niegazowaną. W dniu badanie należy również przyjąć wszystkie leki, które regularnie przyjmujemy, warto jednak o tym fakcie poinformować lekarza wykonującego badanie usg jamy brzusznej.
Przygotowania do badania USG brzucha
A więc podsumowując. Przygotowanie do usg jamy brzusznej powinno wyglądać następująco:
Dzień przed badaniem :
- dieta lekkostrawna, niewzdymająca (zwłaszcza bez fasoli, grochu, kapusty itp.)
- zalecane jest przyjęcie środków eliminujących wzdęcia np. Espumisan / Esputicon lub węgiel medyczny, dawkowanie zgodnie z dołączoną ulotką
W dniu badania:
- gdy badanie będzie przeprowadzone przed południem należy pozostać na czczo (prosimy również nie palić, nie żuć gumy, nie pić kawy)
- gdy badanie ma odbyć się po południu prosimy nie jeść i nie pić (szczególnie gazowanych napojów i kawy) minimum 5 godzin przed badaniem. Dopuszczalne jest picie wody niegazowanej
- niezbędne leki należy przyjąć o zwykłej porze
- pacjenci kierowani do badania (szczególnie pęcherza moczowego i prostaty) powinni mieć wypełniony pęcherz moczowy (uczucie parcia na mocz)
Niezastosowanie się do zaleceń oraz nieodpowiednie przygotowanie do USG jamy brzusznej może skutkować niewłaściwym obrazem narządów wewnętrznych, a nawet niemożliwością przeprowadzenia badania ultrasonograficznego. W takiej sytuacji lekarz ma prawo odmówić wykonania badania oraz zaprosić pacjenta na badanie w innym terminie, kiedy pacjent będzie na czczo.