Nerwiak Mortona

Nerwiak lub metetarsalgia Mortona to rodzaj zgrubienia, które tworzy się wzdłuż nerwu podeszwowego na spodzie stopy. Schorzenie może mieć związek z wrodzonymi wadami w budowie stopy, np. płaskostopiem, zbyt wysokim łukiem stopy, nieprawidłową biomechaniką czy nieodpowiednim obuwiem..

Przyczyny Nerwiaka Mortona

Przyczyną choroby mogą mieć różne źródło lecz najczęściej mogą być:

  • wszelkie urazy stopy,
  • noszenie nieprawidłowo dopasowanych butów, zarówno za małych, jak i za dużych przyczynia się do powstania nerwiaka.W ciasnych butach odruchowo podkurczamy palce, a za duże przytrzymujemy, aby nie spadały ze stopy nadmiernie angażując przodostopie i palce podczas chodu,
  • noszenie butów na wysokim obcasie i z wąskimi noskami, ponieważ cały ciężar ciała skupia się na głowach kości śródstopia, tworząc sprzyjające warunki do powstania zapalenia nerwu,
  • biegacze również należą do grupy podwyższonego ryzyka występowania metatarsalgii, ponieważ wielokrotnie powtarzane ruchy lądowania na przodostopia podczas biegu, drażnią głowy kości śródstopia.
  • stany pooperacyjne, gdy po operacji lub urazie nierównomiernie obciążamy stopy.

Gdzie tworzy się Nerwiak?

Metatarsaligia Mortona rozwija się najczęściej między trzecią a czwartą głową kości śródstopia. Gdy nerwy stopy są nieustannie uciskane rozpoczyna się proces ich zgrubienia oraz stan zapalny, który prowadzi do ukształtowania się guza.

Objawy

Objawem nerwiaka Mortona jest ból podczas chodzenia lub uciskania miejsca między trzecią a czwartą kością śródstopia. Dolegliwości są czasem bardzo nasilone i znacznie utrudniają poruszanie się. Często występuje uczucie palenia i mrowienia. W miarę jak nerwiak się rozrasta, nasilają się dolegliwości.  Ból jest wtedy nieustanny  i promieniuje od śródstopia do czubków palców. Zdarzają się też bolesne skurcze  stopy. Osoby cierpiące z tego powodu porównują odczucie jakiego doznają do sytuacji gdy w bucie tkwi kamyk i przy każdym stąpnięciu daje o sobie znać.

Częstotliwość zachorowań na metatarsalgię Mortona jest na szczęście niewielka - wśród osób odczuwających ból w stopach około 9 procent ma nerwiaka. Częściej przyczyną dolegliwości są zmiany zwyrodnieniowe lub tez stan zapalny w obrębie przodostopia. Podobne odczucie do nerwiaka daje również ganglion, czyli łagodny guzek wypełniony galaretowatą treścią, który uciska na nerw.

Diagnoza- Jak rozpoznać Nerwiaka Mortona?

Aby zdiagnozować problem potrzebne jest wykonanie USG lub rezonansu magnetycznego stopy, aby wykluczyć inne schorzenia. Niektórzy lekarze uważają, że korzystniejszym i dającym obraz bliższy prawdy jest zdjęcie RTG stopy, które pozwala rozróżnić nerwiaka od innych częstych schorzeń stóp, np. tłuszczaka, chrzęstniaka, zmian niedokrwiennych i cukrzycowych, czy wreszcie zmian charakterystycznych dla RZS. Przydatne w leczeniu nerwiaka  będzie wykonanie komputerowego badania stóp wraz z badaniem fizjoterapeutycznym. Fizjoterapeuta zaleci odpowiednie ćwiczenia aby poprawić biomechanikę stopy oraz oceni stosowane obuwie.

Jak wyleczyć Nerwiak Mortona?

Jak leczyć Nerwiak Mortona?

Ulgę w dolegliwościach  przynoszą leki przeciwzapalne i rezygnacja z nieodpowiednich butów. Zalecane są wygodne buty z szerokim noskiem i niewysokim obcasem, na elastycznej i prawidłowo wyprofilowanej podeszwie.

Mortonův neurom neboli metatarsalgie je nádor, který se tvoří podél plantárního nervu na spodní části chodidla a kterého se mnoho hráčů online kasin často obává. Onemocnění totiž může souviset s vrozenými vadami stavby chodidla, jako jsou ploché nohy, příliš vysoká klenba, abnormální biomechanika nebo nevhodná obuv, což není problém pro hráče online kasina, kteří již vložili minimální vklad hazardninovinky a může si dovolit kvalitní boty. Navíc by se neměli bát hráči online kasina, kteří nemají následující příčiny Mortonova neuromu.

Nerwiak Mortona - zabiegi, które pomogą w bólu

Znaczna ulgę przyniosą zabiegi fizykoterapii, a zwłaszcza ultradźwięki i laser. Osoby cierpiące z powodu nerwiaka powinny pamiętać o masażu stóp. Po każdym zdjęciu obuwia lub dłuższym chodzeniu warto rozruszać  palce i rozmasować środkową część stopy.

Leczenie Nerwiaka Mortona indywidualnie

Może polegać również na indywidualnym dopasowaniu i wykonaniu wkładek, które będą odciążać zajętą okolicę i mogą stanowić skuteczną walkę ze schorzeniem. W ostateczności gdy metody leczenia zachowawczego są nieskuteczne, lekarz może zaproponować chirurgiczne usunięcie nerwiaka Mortona.

 

 

 

 

 

Partnerzy

  • Stanley-Med Sklep Medyczny
  • Allianz
  • Pzu
  • Mondial Assistance
  • Klub Kobiet Przedsiębiorczych
  • Karta rodziny dużej
  • Miejsce przyjazne seniorom
  • Warta Poznań