Rehabilitacja przy rwie kulszowej - leczenie bólu kręgosłupa.

Przyczyny bólu rwy kulszowej

Dolegliwości odcinka lędźwiowo-krzyżowego mają zróżnicowany charakter i pochodzenie, mogą dotyczyć okolic samych pleców, kończyn(y) dolnych, okolic brzucha. Ból może pochodzić z narządów wewnętrznych, kręgosłupa  (stawy, dyski międzykręgowe, więzadła), a także w wyniku ucisku korzeni nerwowych. Dlatego zanim odpowiemy sobie na pytanie jak leczyć rwę kulszową musimy mieć pewność, że przyczyna jest prawidłowo zdiagnozowana.

Jak uśmierzyć ból rwy kulszowej 

Zacznijmy od początku, czyli co powinna zrobić osoba, która odczuwa dolegliwości i nie wie, jak uśmierzyć ból rwy kulszowej.

Pierwsza zasada, nie czekajmy aż ”ustąpi samo”, od razu zgłośmy się do osteopaty lub doświadczonego fizjoterapeuty aby rozpocząć leczenie rwy kulszowej. Specjalista wykonana badania i testy różnicujące, pokieruje dalszym procesem leczenia tj, rozpocznie terapię, a jeżeli problem będzie bardzo złożony w razie wskażę dalszą drogę diagnostyczną lub przekieruje do odpowiedniej specjalizacji lekarza.

Rehabilitacja przy rwie kulszowej

Gdy „dopadnie” nas rwa kulszowa ćwiczenia w domu na własną rękę mogą nie tylko nie pomóc, ale także zaszkodzić. Zdarza się również sytuację, gdy niewykwalifikowany terapeuta wykona masaż przy rwie kulszowej bez wcześniejszego badania. W wypadku rwy kulszowej masaż może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Wybierając fizjoterapeutę sprawdźmy, czy posiada on prawo wykonywania zawodu, które może uzyskać tylko osoba, która ukończyła wyższe studia fizjoterapeutyczne. Zawód fizjoterapeuty jest zawodem medycznym i każdy fizjoterapeuta podobnie jak lekarz musi podać prawo do jego wykonywania. W razie wątpliwości zapytajmy o to terapeutę, a jego obowiązkiem jest nam przedstawić w/w dokument. Rehabilitacja kręgosłupa, a dokładniej badanie, diagnostyka i terapia wymaga ogromnej wiedzy i dużego doświadczenia. Oddajmy swoje ciało tylko w fachowe ręce. Reasumując, gdy nie wiemy, jak uśmierzyć ból rwy kulszowej od razu udajmy się do specjalisty.

Jakie ćwiczenia na rwę kulszową możemy stosować?

Czasem w obrębie znajomych, rodziny jest osoba, która poleci nam ćwiczenia na rwę kulszową  w gotowym zestawie, nie wolno nam ich wykonywać bez konsultacji z fizjoterapeutą, takie zachowanie może doprowadzić do poważnych uszkodzeń i niesprawności do końca życia.

Fizjoterapia w zależności od objawów podejmuje terapię manualną, terapię tkanek miękkich czy odpowiednio dobrany trening, więc nie szukajmy odpowiedzi jakie ćwiczenia na rwę kulszową w internecie czy u bliskich.

Jeżeli wystąpią u nas silny ból w obrębie kończyny dolnej, pośladków czy samego kręgosłupa , osłabienie czucia bądź siły mięśniowej jest to żółte światło alarmujące by zacząć działać, rehabilitacja rwy kulszowej często potrzebuje czasu, ale odpowiednio szybko podjęta warunkuję nam efekty.

Partnerzy

  • Stanley-Med Sklep Medyczny
  • Allianz
  • Pzu
  • Mondial Assistance
  • Klub Kobiet Przedsiębiorczych
  • Karta rodziny dużej
  • Miejsce przyjazne seniorom
  • Warta Poznań
  • Pzu