Wkładki do biegania - Buty dla biegaczy to nie wszystko!

Wkładki do biegania - Buty dla biegaczy to nie wszystko!

Czy odpowiednie obuwie to wszystko?

            Praktycznie każdy zawodowy sportowiec czy amator swoją przygodę z bieganiem zaczyna od… butów! Prawidłowo dobrane obuwie jest ważnym elementem treningu. Sklepy sportowe oferują buty dla pronatorów i supinatorów, ale czy to wszystko?

Ludzka stopa jest skomplikowaną anatomicznie częścią ciała. Nadmierna pronacja i supinacja to tylko dwie z wielu nieprawidłowości pojawiających się w naszych stopach. Co więcej, często u pacjentów staw skokowy i pięta ustawiają się zupełnie inaczej aniżeli przodostopie. W takich przypadkach jedyną możliwością prawidłowego ustawienia stopy są odpowiednio wykonane indywidualne wkładki dla biegaczy. Należy pamiętać, iż poprzez wkładki oddziałujemy nie tylko na kończyny dolne ale i całą postawę człowieka. Z kolei każdy, nawet najlepszy but sportowy jest produktem seryjnym, który nie zapewni idealnego podparcia stopy. Tylko indywidualnie wykonana wkładka ortopedyczna do biegania zabezpieczy stopę przed przesuwaniem się w obuwiu zmniejszając tym samym ryzyko obtarć.

Od czego zacząć wybierając wkładki ortopedyczne?

            Przede wszystkim dobór wkładek ortopedycznych rozpoczynamy od dokładnej diagnostyki stóp. Badanie najczęściej wykonuje fizjoterapeuta rozpoczynając od wywiadu z pacjentem. Kolejno oceniane są stopy, stawy skokowe, kolanowe ale i cała postawa pacjenta. W tym przypadku fizjoterapeuci często korzystają z podobaroskopów i podoskanerów aby dokładniej ocenić rozkład ciśnień pod stopami (które części stóp są nadmiernie przeciążane). Badanie fizjoterapeutyczne z reguły kończy się zaprojektowaniem wkładek do biegania (kształt, wysokość, materiał, funkcja).

Czy wkładka pomoże na odciski?

            Oczywiście, w przypadku nawracających odcisków czy modzeli wkładka do butów biegowych jest rzeczą niezbędną. Równomiernie rozłożenie nacisków na całą powierzchnię stopy znacząco odciąża miejsca, w których tworzą się uciążliwe odciski i nagniotki. Co więcej wykwalifikowany technik potrafi wykonać odciążenie w kłopotliwym miejscu dzięki czemu proces gojenia się odcisków znacznie się skraca.

            Indywidualne wkładki dla biegaczy zapewniają również lepszą amortyzację i zwiększają komfort biegu. Pamiętajmy, że prawidłowe ustawienie stawów skokowych zmniejsza ryzyko powstawania kontuzji. Dodatkowo, mniejsze dolegliwości ze strony stóp i większy komfort biegu przekładają się na wynik sportowy!

Biegaczu już dziś umów się na spotkanie z fizjoterapeutą, który dokładnie oceni stan twoich stóp!

Partnerzy

  • Stanley-Med Sklep Medyczny
  • Allianz
  • Pzu
  • Mondial Assistance
  • Klub Kobiet Przedsiębiorczych
  • Karta rodziny dużej
  • Miejsce przyjazne seniorom
  • Warta Poznań